DÜNYA LİDERLERİNİN GENÇLİKLERİ

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
(doğum. 1881, Selânik - ölüm. 10 Kasım 1938, İstanbul), Türk asker ve devlet adamı. Türk Kurtuluş Savaşı'nın önderi, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanıdır. Birinci Dünya Savaşı sonrası Anadolu'da başlayan Ulusal Bağımsızlık Mücadelesi'nin askerî, fikrî ve siyasi önderliğini yapmış; modern Türkiye'yi oluşturan devrim ve reformları gerçekleştirmiştir. Aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucu siyasi örgütü ve dönemin iktidar partisi Cumhuriyet Halk Fırkası'nın (daha sonra Cumhuriyet Halk Partisi) kurucusu ve ilk genel başkanıdır.

ADOLF HİTLER
Adolf Hitler (d. 20 Nisan 1889, Braunau am Inn, Yukarı Avusturya - ö. 30 Nisan 1945, Berlin, Almanya), Babası bir gümrük memuruydu.
1933 itibari ile Almanya'nın başbakanı ve 1934'den ölümüne kadar Almanya'nın Führeriydi. Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi (NSDAP)'nin kurucusu ve başkanıydı. Dünya Savaşını başlatan ve altı milyon Yahudi ölümüyle sorumlu tutulan kişi.

CHE GUEVARA
Che Guevara ya da el Che, (14 Haziran 1928 Doğum tarihi[›] - 9 Ekim 1967), Arjantin doğumlu doktor, Marksist politikacı ve dönemin Küba gerillaları ile Enternasyonalist gerillalarının lideriydi.Tıp eğitimi alırken Latin Amerika’yı baştan başa dolaştı ve bu sayede birçok insanın karşı karşıya kaldığı yoksulluğu doğrudan gözlemleyebildi. Bu deneyimler sonucunda bölgedeki ekonomik eşitsizliği ortadan kaldırmanın tek yolunun devrim olduğuna ikna olarak Marksizm’i incelemeye başladı ve Başkan Jacobo Arbenz Guzmán'ın önderliğinde Guatemala’nın sosyal devrimine katıldı.

FİDEL CASTRO
Fidel Alejandro Castro Ruz (d. 13 Ağustos 1926, Mayari, Küba), Küba Devrimi'nin önderlerinden olan, Kübalı Marksist devrimci. Devrim sonrası, Küba devlet başkanlığı yaptı.


GEORGE W. BUSH
George Walker Bush, (d. 6 Temmuz 1946). Amerika Birleşik Devletleri' nin 43. başkanıydı. 20 Ocak 2001 - 20 Ocak 2009 tarihleri arasında bu görevde kalmıştır.

MOHANDAS KARAMÇAND GANDİ
Mohandas Karamçand Gandi doğum 2 Ekim 1869– ölüm 30 Ocak 1948), Hindistan ve Hindistan Bağımsızlık Hareketi'nin siyasi ve ruhani lideri.
JACQUES CHİRAC
Jacques René Chirac (okunuşu Jak Röne Şirak) ya da Chiracian (doğumu 29 Kasım 1932, Paris), eski Fransa Cumhurbaşkanı olan Fransız politikacı. Bu göreve ilk olarak 17 Mayıs 1995'te getirilmiş, yedi yıllık 1. dönem görev süresinin sonrasında Nisan 2002'de tekrar cumhurbaşkanı seçilmiştir.5 yıllık 2. dönem cumhurbaşkanlığı görev süresi 16 Mayıs 2007'de bitmiştir. Chirac, yaklaşık 12 yıllık görev süresi ile François Mitterrand'dan sonra Fransa'da en uzun süre cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturan isimdir


dunya-liderlerinin-genclikleri


JOHN FİTZGERALD KENNEDY
Amerika Birleşik Devletleri'nin 35. başkanıdır. Genç yaşında suikaste kurban giden Amerika Birleşik Devletleri başkanı, kendisi 9 yılda amerikan bayrağını ay'a diktirmiştir.

dunya-liderlerinin-genclikleri


JOSEPH STALİN
1922'den, 1953 yılındaki ölümüne kadar 31 sene boyunca Sovyetler Birliği Komünist Partisi Genel Sekreteri. Lenin'in ölümünden sonra, Sovyetler Birliği içinde güçlenen bürokrasinin lideri konumuna gelmiştir.


dunya-liderlerinin-genclikleri

RUHULLAH HUMEYNİ
İran İslam Devrimi'nin Ruhani önderidir ve .İran'da Muhammed Rıza Pehlevi rejimine son verip İslam Cumhuriyetini kuran kişidir.Devrimden sonraki 10 yıl boyunca ülkede en yüksek siyasi ve dinsel yetkileri elinde tutan Şii önder.

KİM JONG İL
Kuzey Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin Devlet Başkanı. Yönetimi babası Kim Il-sung'un ölümü üzerine 1994'te devralmıştır. Kuzey Kore nükleer tesisini kurdu.

KRAL FAHD ABDUL AZİZ ES SUUD
Suudi Arabistan Kralı ve Başbakanı; Suudi Hanedanının lideri. Suudi kurucusu İbni Suud'un otuz yedi çocuğundan biri ve krallığı yöneten dördüncü oğlu.Dünyanın en büyük Petrol rezervlerinin sahibidir.

dunya-liderlerinin-genclikleri


MAO ZEDONG
(26 Aralık 1893 - 9 Eylül 1976), Çin Komünist Partisinin (ÇKP) ve Çin Halk Cumhuriyeti'nin kurucu ve önderlerinden. Çin'in Hunan eyaletinde doğdu. 1943'ten itibaren ÇKP Politbüro Başkanı, 1945'ten itibaren ÇKP Merkez Komitesi Başkanı.


dunya-liderlerinin-genclikleri


NELSON MANDELA
(doğum. 18 Temmuz 1918 Umtata, Transkei), Güney Afrika'nın seçimle iktidara gelen ilk devlet başkanıdır.


dunya-liderlerinin-genclikleri


RONALD WILSON REAGAN
Ronald Wilson Reagan (doğum. 6 Şubat 1911, Illinois - ölüm. 5 Haziran 2004, Kaliforniya), ABD'nin 40. başkanı (1981-1989) ve 33. (1967-1975) Kaliforniya valisi.


dunya-liderlerinin-genclikleri


SADDAM HÜSEYİN
Saddam Hüseyin (Saddam Hüseyin Abdülmecid et-Tikritî). Doğum:(doğum.28 Nisan 1937 Tikrit - ölüm.30 Aralık 2006, Bağdat) , devrik Irak devlet başkanı.Asılarak İdam Edildi.


dunya-liderlerinin-genclikleri


TONY BLAİR
Tam adı Anthony Charles Lynton "Tony" Blair (doğum. 6 Mayıs 1953) 18 yıllık muhafazakar iktidarlardan sonra, 1997'de İşçi partisinden Büyük Britanya başbakanı seçilmiştir.
VLADİMİR PUTİN
(doğum. 7 Ekim 1952 St.Petersburg, Rusya SFSC) eski devlet başkanı ve şimdiki Rusya başbakanı. Annesi fabrika işçisi, babası donanmada denizaltı filosunda görevli idi. 1975 yılında St. Petersburg Leningrad Üniversitesi (üniversitenin yeni adı St Petersburg Üniversitesi) Uluslararası Hukuk Bölümü'nden mezun oldu.

dunya-liderlerinin-genclikleri


WİNSTON CHURCHİLL
(30 Kasım 1874 Oxfordshire - 24 Ocak 1965), dünya tarihinde önemli yeri olan İngiliz devlet adamıdır.

dunya-liderlerinin-genclikleri

YASSİR ARAFAT
(doğum. 24 Ağustos 1929, Kahire, Mısır – ölüm. 11 Kasım 2004, Paris, Fransa) Filistinli lider. Filistin Kurtuluş Örgütü'nün (FKÖ) lideri ve Filistin Ulusal Yönetimi'nin ilk başkanı. Arafat, Filistin'in özerkliği için durmaksızın İsraillilere karşı mücadele etti. Hayatının çoğunu 1958 ile 1960 yılları arasında kurduğu siyasi el Fetih örgütünün liderliğini yaparak geçirdi. Önceleri İsrail'in varlığına karşı idiyse de 1988 yılında BM Güvenlik Konseyi'nin 242 sayılı kararını kabul ederek bu görüşünü değiştirmiştir.dunya-liderlerinin-genclikleri
Share on Google Plus

About TWOHAF

Batı Trakyalı BİRİ ...Tuhaf olan olaylara karşı merakla başladık ilk önce kendi pc'mizde topladık bilgileri daha sonra neden diğer insanlarlada paylaşmayalım dedik ve burdayızz..
    Blogger Comment
    Facebook Comment

1 yorum:

OĞUZ dedi ki...

ÇOK GÜZEL BİR ÇALIŞMA OLMUŞ HERKESİN EMEĞİNE SAĞLIK (FİNLANDİYA YI MAĞARADAN MODERN DÜNYA YA TAŞIYAN vb EKLENEBİLİR)

SONER OĞUZ AFYONKARAHİSAR