DÜNYA'NIN EN İLGİNÇ HAYVANLARI

BLOBFİSH

Latince adıyla Psychrolutes marcidus olarak bilinen bir tür balıktır. avustralya ve tazmanya'nın açıklarındaki çok derin sularda yaşarlar. yaşadıkları derinliklere inmek pek mümkün olmadığı için insanlar tarafından daha çok yeni keşfedilebilmiş bir türdür. Vücutlarının içindeki hava keseleri sayesinde yüksek basınca dayanabilirler. Ayrıca yoğunluğu neredeyse suyunkinden daha azdır, bu sayede çok az enerji harcıyarak su içinde hareket edebilir ve deniz tabanına inip çıkabilirler.


TAPİR

Tapir, domuza benzeyen, burunlarının kavrama özelliği olan ve otlanarak beslenen büyük memelilerden oluşan Tapirus cinsindeki hayvanların ortak adıdır. Güney ve Orta Amerika ile Güneydoğu Asya'nın cengel ve ormanlık bölgelerinde yaşar. Dört tapir türü de, soyu tehdit altında ya da korunmasız olarak sınıflandırılmıştır. En yakın akrabaları diğer tek toynaklılardan atlar ve gergedanlardır.

YILDIZ BURUNLU KÖSTEBEK

Bütün Amerikan köstebeklerinin köstebeğe en az benzeyenidir. Kuzey Amerika" nın kuzeydoğu bölgelerinde bulunan çok garip görünüşlü bir hayvanıdır. Burnunun ucunda, simetrik ve dairevî şekilde düzenlenmiş pembe renkli ve son derece hassas yirmi iki anten yer alır.
Bu köstebeğin, vücuduyla aynı uzunlukta yani 7-8 santimlik şişman ve pullu bir kuyruğu vardır. Diğer köstebekler gibi pençeleri toprağı kazmasına elverişlidir. Kuzguni siyah kürkünün hiçbir parıltısı yoktur.


TEMBEL HAYVAN

Tembel hayvanlar, Orta ve Güney Amerika'da yaşayan Megalonychidae, Bradypodidae familyalarına ait 6 türü kapsayan orta büyüklükteki memelilerdir.

Bilim adamlarının çoğu tembel hayvanları Folivora altakımında sınıflandırırken, bazıları onları Phyllophaga grubunda toplar. Bu iki grubun da adı, ilki Latince'de, ikincisi ise Eski Yunanca'da "yaprak-yiyen" anlamındadır.SAKİ MAYMUNU

Saki», garip görünüşlü, iyi kalpli bir yaratıktır. Bu sakallı maymunun kaba ve taraz taraz tüyleri taranıl-maya muhtaç hissini uyandırır. Bir kavrama organı olmayan kuyruğu bol tüylü ve hemen hemen maymunun vücudu kadar uzundur. Başının üzerindeki uzun saçlar ortadan ayrılmış olup, aşağıya sarkar ve yüzü de bir parça örter.Saki, oldukça' küçük bir maymundur, fakat uzun tüylü kürkü, olduğundan iri gözükmesini sağlar. rengi altın tonlu kahverengi ile siyah arasında oynar.KIRMIZI PANDA

Çoğunlukla otçul beslenen ve özellikle bambu yiyici olan kırmızı panda,memeli bir hayvandır.Çin'in güneyinde,Hindistan'da,Nepal'de görülebilen kırmızı pandanın Çin'deki diğer bir adı internet kullanıcıların aşina olduğu bir isim olan "Firefox".
Küçük panda (Ailurus fulgens), Kızıl panda olarak da bilinir, etçiller (Carnivora) takımından çok ürkek ve tehlike altında olan bir tür. Üstünü yalıyarak temizlerken bir kediyi andırdığı için "Kedi ayısı"da denilir. Zoolojik sınıflandırılmasının ayrıntıları hala tartışılmaktadır.PROBOSCİS MAYMUNU

Proboscis maymunu aynı zamanda uzun burunlu maymun olarak da bilinir. Bu maymun türünün en belirgin özelliklerinden biri erkeklerinin burunlarının oldukça uzun (7inch) olmasıdır. Bu burunlar hem çiftleşmede hem de uyarı çağrılarını genişletmek amacıyla oluşturulan bir çınlama çemberi olarak kullanılmaktadırlar. Herhangi bir nedenle huzursuz olursa maymunun burnu kanla dolar ve çıkardığı sesler daha gür ve belirgin bir hale gelir.


KOMONDOR KÖPEĞİ

Issız ve uzak bölgelerde kullanılan tipik bir sürü koruma köpeği olan komondor köpeği özellikle geceleri çok dikkatlidir. Efendisine itaatkâr ve saygılıdır ancak, kendisine emanet edilen sürüye saldıran kurtlara ve ayılara acımasız davranır.


AYE AYE

Boyu 36-44cm olan lemur türü bir maymundur. Kuyruğu 25cm'yi bulur. Genellikle bambu ormanlarında yaşadığı için "yaldızlı bambu maymunu" olarak da adlandırılır. Böcek ve kurtçuklarla beslenir. Avını çok hareketli ve esnek bir yapıya sahip olan orta parmağı ile yakalar. genellikle ya tek başına ya da çift olarak yaşar. Yuvasını bambu ormanında dallarla yapar. Çiftleşme ve üreme yöntemleri hala araştırılan bu hayvan doğal çevresi sürekli azaldığından hızla yok olaktadır.

SU SEMENDERİ (Axolot)

Axolot fazla yaygın canlılar değillerdir. Meksika'da yaşayan bir tür semenderdir. Meksika'da yiyecek olarak tüketilir.

ANGORA TAVŞANI

Dünya'da uzun yıllar boyunca yününden yararlanılan bu tavşan türü ülkemizde de yaygın olmamakla birlikte yetiştirilmektedir.Çok uysal ve sevimli olan bu hayvanın dünya çapında yününden de yararlanılmaktadır.


ALPACA


Alpaca yünü için yetiştirilen memeli bir hayvandır.Güney Amerika'ya özgüdür ve evcilleştirilmiştir.
Share on Google Plus

About TWOHAF

Batı Trakyalı BİRİ ...Tuhaf olan olaylara karşı merakla başladık ilk önce kendi pc'mizde topladık bilgileri daha sonra neden diğer insanlarlada paylaşmayalım dedik ve burdayızz..
    Blogger Comment
    Facebook Comment

2 yorum:

Adsız dedi ki...

this post is very usefull thx!

Adsız dedi ki...

Wow this is a great resource.. I’m enjoying it.. good article